Vanemad sageli kardavad seda beebi eluetappi, sest hambad, mis sinu beebi igemetest läbi tungivad teevad neid pahuraks ja nutuseks. Imetava emana on sul veel üks põhjus muretseda esimeste hammaste ilmumise pärast. Hammaste lõikumise ajal närib laps kõike, mida kätte saab ja sinu nibud pole erandiks. Hammustada saamine, kui proovid oma last toita, võib olla ebameeldiv üllatus, kuid pea meeles, et hammaste lõikumise sümptomid on normaalsed ja see ei tähenda, et on aeg oma last rinnapiimast võõrutada.

Millal hakkavad imikul hambad lõikuma?

Reeglina hakkavad lastel hambad tulema umbes kuuekuuselt, kuid nad on kõik erinevad ja esimesed hambad võivad tulla juba nelja kuu või ka alles 12 kuu vanuselt. Mõni laps isegi sünnib hammastega. Pärast esimese hambakomplekti tulekut märkad tõenäoliselt, et uued hambad ilmuvad umbes iga kahe kuu tagant ja kui lapsed on 27-kuud vanad on enamikul lastest olemas täielik piimahammaste komplekt.

Beebide hammaste tabel

Allpool olev beebi hammaste tabel annab sulle aimu, millal võiksid oodata beebi esimeste hammaste ilmumist, kuid pea meeles, et need on vaid üldised juhised.

HambadIlmumise aegVahetumise aeg
Alumine keskmine lõikehammas6-10 kuud6-7 aastat
Ülemine keskmine lõikehammas8-12 kuud6-7 aastat
Ülemine külgmine lõikehammas9-13 kuud7-8 aastat
Alumine külgmine lõikehammas10-16 kuud7-8 aastat
Ülalõua esimene molaar13-19 kuud9-11 aastat
Alalõua esimene molaar14-18 kuud9-11 aastat
Ülemine silmahammas16-22 kuud10-12 aastat
Alumine silmahammes17-23 kuud9-12 aastat
Alalõua teine molaar23-31 kuud10-12 aastat
Ülalõua teine molaar25-33 kuud10-12 aastat

Hammaste lõikumise sümptomid

Kui sul on õnne, võib sinu lapse hammaste tuleku ainsaks sümptomiks olla suurenev sülje eritamine. Sageli on hammaste lõikumise sümptomiteks aga igemete valulikkus ja punetus, ärrituvus ja isutus. Teine levinud sümptom hammaste tulekul on see, et laps üritab ebamugavuste leevendamiseks asju närida. Samuti võid märgata, et sinu lapsel on veidi kõrgem temperatuur, mida mõnikord ekslikult nimetatakse “hammaste palavikuks”. Tõsi on see, et ainuüksi hammaste lõikumine ei saa palavikku põhjustada, nii et kui sinu lapse kehatemperatuur on üle 38° C, on tõenäoliselt tegemist mingi haigestumisega.

Vahendid, mis hammaste tulekul tõesti aitavad

Hammaste lõikumise sümptomid on normaalsed, kuid võivad sinu lapsele palju stressi tekitada. Beebi hammastumise probleemide leevendamiseks proovi järgmisi ohutuid ja lihtsaid võtteid:

Massaaž. Hõõru beebi igemeid puhta sõrme, märja marli või jääkuubikute ümber mähitud märja lapiga.

Närimislelu. Paku lapsele närimislelu või ohutut majapidamiseset, näiteks plastikust lusikat. Parima tulemuse saavutamiseks jahuta mänguasja külmkapis, kuid hoidu nende sügavkülma panemisest, kuna see võib kahjustada lapse igemeid.

Toit. Anna beebile närimiseks tooreid puu- või köögivilja tükke, näiteks porgand või õun. Toimib ka leivakoorik. Hoia kindlasti beebil silma peal, kui ta sööb, kuna toit võib lämbumisohtu tekitada.

Igemegeel. Looduslik suhkruvaba geel nagu Multi-Mam BabyDent võib sinu beebi igemeid rahustada ning ebamugavustunnet leevendada. Hoia seda külmkapis ja kanna see hammastumise probleemide leevendamiseks otse lutile või närimiseks mõeldud mänguasjale.

Kui armsakese hambad lõikuvad, kasuta igemete geeli.

Multi-Mam BabyDent rahustab hammaste lõikumisega seotud ebamugavusi ja vähendab ärritust. Suhkruvaba.

Näpunäited hammaste lõikumiseks

Ära imesta kui lapse hammastumise probleemid häirivad imetamist. Õnneks saab probleemi tavaliselt leevendada, kui õpid tundma lapse hammastumise märke ning vaatad üle imetamise asendi ning rinna haaramise.

Korralikult ja aktiivselt imev laps ei saa hammustada. Kõigepealt veendu, et sinu laps oleks õiges asendis nii, et sinu nibu oleks suunatud suulakke. Kui beebi on oma suu avanud, too ta lõug lähedale, et aidata pead kuklas hoida. Levinud märk sellest, et laps hakkab hammustama on see kui ta ootamatult imemise peatab ja surub lõualuu kokku. Kui see juhtub, peata kiiresti imetamine pannes sõrmeotsa lapse suhu ja eemaldades ta rinnalt.

Pea meeles, et sa ei saa last liialt hellitada. Kui tal on hammaste tõttu halb päev, kallista teda ja lohuta teda või püüa tähelepanu mujale suunata mõne laulu või mänguga.

Minu lapse hammaste pesemine – millal alustada

Laps sai oma esimesed hambad, mis nüüd edasi? Isegi kui sinu laps on vaid paar kuud vana pole see liiga vara hea hambapesurutiini kujundamiseks. Kasutades spetsiaalselt lastele mõeldud väikest pehmet hambaharja ja hambapastat, puhasta beebi hambaid kaks korda päevas. Kui sinu laps on vastu või ei istu paigal, proovi samal ajal sellest mängu teha või ise hambaid pesta.

Kui beebi hambad hakkavad tulema, võiksid kokku leppida aja ka hambaarsti juures. Enamik eksperte soovitab lapsel pöörduda hambaarsti poole kuue kuu jooksul pärast esimese hamba tulekut ja hiljemalt esimesel sünnipäeval.