Imetamisaegne naise rinna anatoomia 

Naise rinna omapära on see, et selle suurusel ja kujul pole midagi pistmist võimega oma last toita.

Kõik naiste rinnad koosnevad rasvkoest, tugikoest ja spetsiaalsetest näärmetest, mis toodavad piima. Need sisaldavad ka veresooni ja lümfisooni.

Igal rinnal on 15–20 sagarat, mis sisaldavad mitmeid väiksemaid sagaraid ja väikseid nn alveoolide kobaraid, mis koguvad rinnapiima. Seejärel transporditakse piim piimajuhade kaudu nibudesse. Rinnanibu ja seda ümbritsev ala on tavaliselt roosast kuni pruuni värvivarjundini ja raseduse ajal muutuvad nibud mõnikord suuremaks ning tumedamaks. See on tõenäoliselt looduse viis aidata lapsel rinnaga toitmise ajal nibu ära tunda. Et beebil oleks lihtsam rinda leida, eritavad piimanäärmed ka lõhna, mis on võrreldav emakas oleva lootevedeliku lõhnaga.

Kas rinna suurus on oluline?

Sõltumata rindade suurusest on naistel tavaliselt sarnane arv piimanäärmeid, suured rinnad sisaldavad lihtsalt rohkem rasvkude. Mõne naise rinnas on ka rohkem ruumi kui teisel. Ainus erinevus on see, et kui sul on väiksem rinnamaht, võib sinu laps vajada söömist veidi sagedamini. Sageli on ühe rinna maht suurem kui teisel ja sinu laps võib sellel küljel kauem süüa. Ka see on täiesti normaalne.

Imetamise anatoomia

Alates sellest, kui sinu rinnad hakkavad puberteedieas arenema, kuni menopausini, arenevad rinnad pidevalt. Rindade kuju ja kaal varieeruvad erinevatel aegadel. Raseduse ja imetamise ajal areneb sinu rindade anatoomia veelgi. Alates neljandast kuni kuuendast raseduskuust hakkavad piimanäärmed tootma ternespiima – toitainetest pakatavat vedelikku, millest sinu laps toitub esimestel päevadel pärast sündi. Kui laps on sündinud, vabastab sinu keha rohkem hormooni prolaktiin, mis valmistab rinna imetamiseks ette ja algatab rinnapiima tootmise.

Rinnapiima tootmine

Esimeste nädalate jooksul toodab sinu keha rinnapiima automaatselt, kuid pärast seda dikteerib tootmise tempo lapse imemine. Tippajal võivad rinnad toota kuni ühe liitri piima päevas. Ja kui mõtled, mis juhtub kogu selle piimaga, kui oled oma lapse võõrutanud siis võib vastus üllatada. Teadlased avastasid hiljuti, et teised rakud söövad piima tootvaid rakke. Kuidas selle ,,veresauna” jäägid kehast täpselt lahkuvad, ei ole täielikult teada, kuid enamik piimatootvatest kudedest asendatakse lõpuks sidekoega.

Midagi igapäevaseks hoolduseks?