Kõige sagedasemad rinnaga toitmise probleemid

Nii sul kui ka lapsel võib imetamise/rinnapiima imemise omandamiseks minna aega, nii et ära üllatu kui sul on alguses mõned raskused. Need on mõned kõige levinumad rinnaga toitmise probleemid ja soovitused mida teha:

Nibuvalu/valulikud nibud

On mitmeid põhjuseid, miks sinu nibud imetamise ajal haiget teevad või valutavad, kuid kõige tavalisem on halb rinna haaramine. Kui sul on valusad nibud, pöördu imetamisnõustaja poole ja mida varem, seda parem. Spetsialist võib aidata sul beebi asendit muuta ja rinna haaramist parandada. Vahepealsel ajal rahusta nibude valulikkust ja kaitse neid pragunemise eest kandes neile veidi palsamit. Mõnikord on valusad nibud põhjustatud seeninfektsioonist. Sel juhul pead ravi saamiseks pöörduma oma tervishoiuteenuse osutaja poole.

Piimapais

Kui toodad rohkem piima kui laps imeb, lähevad rinnad paiste, kõvaks, soojaks ja tundlikuks. See võib lisaks valule põhjustada muid probleeme, näiteks mastiiti. Piimapaisu korral aitab sagedasem imetamine, vähemalt iga kahe tunni tagant. Kui su laps pole näljane, väljuta selle asemel natuke piima käsitsi. Söögikordade vahelise turse vähendamiseks pane rinnale jääkotid või jahutatud kapsalehed, seejärel kanna rindadel piima voolamise hõlbustamiseks vahetult enne söötmist või väljutamist sooja ja märga rätikut.

Ummistunud piimajuha

Piimajuhade ummistumises on sageli süüdi kehv rinna haaratavus, kuid süüdi võib olla ka liibuv rinnahoidja või ebamugav magamisasend. Kui sul on ummistunud piimajuha, muutuvad sinu rinnad tavaliselt tükiliseks ja kõvaks ning mõnikord katsudes soojaks. Isegi kui ebamugavustunne võib imetamise lõpetamise ahvatlevaks muuta on imetamine parim asi, mida saad siinkohal teha, et piim uuesti voolama hakkaks. Ummistunud piimajuha vabastamiseks proovi mõnda muud imetamisasendit, vajadusel sõõruta piim pärast söötmist ja proovi rinda masseerida, kui laps imeb. Piimajuha ummistus võib kergesti muutuda mastiidiks, seetõttu on oluline alustada ravi kohe, kui leiad rinnas kõva koha.

Mastiit

Mastiit on rinnapõletik, mis on põhjustatud piimajuhade ummistusest, mis ei tühjene. Põletik algab sageli piimapaisuga ja sümptomid on sarnased: sinu rinnad on turses, kuumad ja puudutades valulikud. Erinevus seisneb selles, et mastiit võib põhjustada eritist nibust ja sellega kaasnevad sageli palavik ning muud gripilaadsed sümptomid. Kui toidad last rinnaga ja sümptomid ei kao 24 tunni jooksul, pöördu oma tervishoiuteenuse osutaja poole. Mastiiti ravitakse tavaliselt antibiootikumidega.

Rinna seeninfektsioon

Kui sinu nibud on valusad, sügelevad või ketendavad ja tunned imetamise ajal mõlemas rinnas torkivat valu, võib sul olla rinna seeninfektsioon. See haigus on põhjustatud seene kasvust ning seda ravitakse tavaliselt emale mõeldud seenevastaste kreemide ja tablettidega ning beebi jaoks mõeldud geeliga. Ravi ajal saad rinnaga toitmist jätkata, kuid on oluline, et nii sind kui ka last ravitaks samaaegselt, kuna seeninfektsioonid on väga nakkavad. Kuna rinna valu võib olla ka muudel põhjustel, on oluline, et võtaksid ühendust oma tervishoiuteenuse osutajaga, kui kahtlustad, et sul võib olla rinna seeninfektsioon.

Liiga palju piima

Jah, rinnapiima on võimalik ka liiga palju saada. Hormoonid, tavapärane pumpamine, stress ja ebaefektiivne imetamisstiil võivad kõik aidata kaasa sellele, et sinu rindades on rohkem piima kui sinu laps suudab imeda. Piima tekkimise aeglustamiseks on palju viise, näiteks imetades veidi harvemini ja lastes imikul imeda ainult ühte rinda ühe toitmiskorra ajal. Kui see ei aita, võta lisanõuannete saamiseks ühendust imetamisnõustajaga.

Vasospamid

Kui nibu veresooned tõmbuvad pärast imetamist liiga kiiresti kokku on verevool piiratud ja võid tunda rinnas põletavat või torkivat valu. Nibu võib ka värvi muuta. Seda nimetatakse vasospasmideks ja see juhtub tavaliselt kas madala temperatuuri või rinna halva haaratavuse tõttu. Vasospasmide vältimiseks tee kindlaks lapse asend, hoia nibud kaetuna kui sa ei imeta ja määri imetamiste vahel nibudele õrnalt oliiviõli või nibupalsamit.

Midagi igapäevaseks hoolduseks?