Sünnitusjärgne intiimhooldus

Nii nagu raseduse ajal on oluline enda eest hoolitseda, pead ka pärast lapse sündi varuma aega sünnitusjärgseks hoolduseks.

Sünnitus on sinu kehale karm ja seda ka seetõttu, et sinu tupp peab lapsele ruumi tegemiseks venima oma tavapärasest olekust suuremaks ja mõned ebamugavused võivad pärast lapse sündi püsida paar kuud. Paljud naised kogevad pärast sünnitust valusid ja muid ebamugavusi, nagu tursed, verevalumid, kuivus, verejooks, valulik ja tundlik nahk ning tualetti minnes valud. Kohase sünnitusjärgse intiimhooldusega saad leevendada paljusid neist tavalistest ebamugavustest ja toetada oma keha paranemisprotsessi.

Pea meeles, et enese eest hoolitsemine on parim, mida saad teha nii enda kui ka beebi jaoks.

Sinu tupp pärast sünnitust

Sünnituse ajal tekivad koguni 9-l kümnest esmasünnitajast tuperebendid või neil on episiotoomia ehk lõige mille tervishoiutöötaja tegi tupesünnituse ajal, et lapsele rohkem ruumi teha. Mõned rebendid on väikesed ja mõjutavad ainult nahka, samas kui teised võivad nõuda õmblusi ja mõjutada ka lahkliha lihaseid. Perineaalses piirkonnas olevad rebendid ja sisselõiked võivad pissimisel naha tundlikuks muuta ja kipitada. Isegi kui sul pole rebendit tunned tõenäoliselt pärast sünnitust tupes valulikkust ja muid sünnitusjärgseid valusid. Sinu keha vabaneb ka emaka verest ja koest, mida enam ei vajata. Seda verejooksu nimetatakse lohhiaks ja see on esimestel päevadel tavaliselt tugev ja erkpunane, hiljem nõrgeneb ning kaob mõne nädala jooksul täielikult.

Sünnitusjärgse hoolitsuse näpunäiteid

Valu tupe ümbruses pärast sünnitust on normaalne, kuid õige sünnitusjärgne hooldus on oluline nakkuse vältimiseks ja aitab sul oma vastsündinuga täiel rinnal aega nautida. Need lihtsad sünnitusjärgse hoolduse näpunäited aitavad sul end paremini tunda ja taastumist kiirendada:

  • Joo palju vett ja söö kõhukinnisuse vältimiseks kiudainerikkaid toite, näiteks puuvilju, köögivilju ja täisteratooteid
  • Võta iga päev sooja dušši, et tupe piirkond oleks puhas ja infektsioonivaba
  • Pärast pissimist tualettpaberi kasutamise asemel piserda oma tupeava piirkonda veega
  • Vaheta hügieenisidemeid sageli
  • Valu vähendamiseks pane lahklihale külma või rätikusse mähitud jääd
  • Tee iga päev vaagnapõhja harjutusi, et tugevdada vaagnalihaseid ja leevendada lahkliha valulikkust
  • Kasuta vahekorra ajal libestit, kui sinu tupp tundub tavalisest kuivem
  • Proovi valu leevendamiseks käsimüügiravimeid, kuid imetamise korral pöördu kindlasti enne oma tervishoiuteenuse osutaja poole

Kui sul on õmbluste tõttu väga valus, märkad ebameeldivat lõhna, sul on kõhukinnisus, mis ei kao või kaotad verd suurte klompidena, räägi oma tervishoiuteenuse osutajaga juhuks kui vajad ravi.

Midagi igapäevaseks hoolduseks?