Kas ma võin haigena rinnaga toitmist jätkata?

Kui sul on gripp või oled lihtsalt veidi tõbine võid mõelda: “Kas ma võin haigena rinnaga toita?”. Lühike vastus on jah, absoluutselt! Mitte ainult ei või sa haigena rinnaga toitmist jätkata, vaid peaksid seda tegema.

Rinnapiim on endiselt sinu lapsele parim toit ja imetamine haigena võimaldab sul selle tootmist jätkata.

Kui sul on mõni tavaline haigus, nagu nohu, gripp või kõhugripp, ei kanna rinnaga toitmine nakkust lapsele edasi. Vastupidi, sinu rinnapiim sisaldab antikehi, mida sinu keha on nakkuse vastu võitlemiseks tootnud ja need aitavad kaitsta ka sinu last. Haige olles ei ole vaja oma beebist eralduda, sest olete mõlemad tõenäoliselt juba viiruse või bakteritega kokku puutunud, enne kui isegi nakatumisest teada said. Kätepesu ja muud tavalised hügieenimeetmed aitavad kaitsta sinu last nakkuste eest.

Millal pole haigena rinnaga toitmine soovitatav

Mõnel harval juhul ei ole haige rinnaga toitmine hea mõte, näiteks kui sul on HIV, tuberkuloos või inimese T-lümfotroopne viirus. Samuti ei soovitata rinnaga toitmist, kui sind ravitakse vähi vastu. Kui sul on lihtsalt tavaline gripp, kuid tunned end rinnaga toitmiseks liiga haigena, proovi piima väljutada ja palu teisel hooldajal last toita. Väljutamine aitab hoida rinnapiima tootmist ja takistab piimajuhade ummistumist.

Ravimite võtmine imetamise ajal

On loomulik, et tunned kõhklust ravimite võtmise suhtes kui imetad haigena, kuid kuigi on tõsi, et paljud ravimid imenduvad rinnapiima, ei ole neist imetavale emale neist sobivad ainult mõned. Kui vajad retseptiravimeid, veendu lihtsalt, et sinu tervishoiuteenuse osutaja teab, et toidad last rinnaga. Alati on hea mõte nende käest üle kontrollida ka käsimüügiravimite ohutus. Näiteks ei peeta aspiriini imikutele ohutuks, samas kui ibuprofeeni ja paratsetamool on ohutud. Mõned ravimid on lapsele ohutud, kuid võivad põhjustada unisust ja aeglustada sul piimateket. Üldiselt mõjutab ravim sinu rinnapiima tõenäolisemalt, kui see:

  • On eriti tugev ja pikajalise toimega
  • On mõeldud mitmete sümptomite ravimiseks
  • On kasutamiseks pika aja jooksul
  • Sisaldab mitmeid toimeaineid

Ainult rinnaga toidetavad, alla kuu vanused või omavanustest väiksema kaaluga beebid on rinnapiima jõudvate ravimite suhtes tundlikumad kui teised.

Midagi igapäevaseks hoolduseks?