Beebi refluks

Kui sul on kunagi olnud happeline refluks või kõrvetised, siis tead kuidas tunduvad ebameeldivad aistingud rinnus ja hapu maitse suus. Kuid kas tead, et ka imikutel võib olla refluks?

Imiku refluksi levinud tunnused on see, et laps on sageli rahutu ja toob piima üles toitmise ajal või vahetult pärast seda.

Vähemalt neljal lapsel kümnest on refluks ja paljud ajavad piima mitu korda päevas üles. Madala sünnikaaluga või mingisuguse lihaskahjustusega lapsi mõjutavad beebi refluksid tõenäolisemalt kui teisi. Kuni laps on terve ja kaalus juurde võtmas, pole vastsündinud refluks murettekitav ja kaob tavaliselt iseenesest. Seniks proovi oma lapse olek imetamise ajal võimalikult mugavaks muuta ja pea meeles, et ka see mure möödub, tavaliselt selleks ajaks, kui laps on 12 kuud vana.

Imiku refluksi põhjused ja sümptomid

Imikutel tekib happeline refluks tavaliselt seetõttu, et sulgurlihas, mis tekitab täiskasvanutel söögitoru ja mao vahel tiheda tihendi, pole veel täielikult välja arenenud. See, et imikud söövad täiesti vedelat toitu ja veedavad suurema osa ajast lamades, ei aita sellele kaasa. Peale piima tagasiheite köhivad refluksiga imikud toitmise ajal sageli või luksuvad. Samuti võivad nad pärast röhitsemist või toitmist nutta, ahmida või neelatada. Kui lapsel ilmnevad mõned refluksi sümptomid, kuid ta ei aja piima üles võib neil olla nn. vaikne refluks. See tähendab lihtsalt, et sinu laps neelab alla seda, mis tagasi tuleb.

Kas imikute happelist refluksi tuleks ravida?

Vastsündinu refluks on tavaliselt vaid märk sellest, et laps sõi toitmise ajal natuke rohkem, kui ta suutis seedida või neelas palju liigset õhku ja see pole ohtlik ega vaja ravi. Enamasti kaovad sümptomid iseenesest, kui sinu laps hakkab sööma tahkemat toitu, mida on lihtsam kõhus hoida.

Kui sinu laps heidab toitu sageli tagasi, võib abi olla mõnest toitmismuudatusest. Lapse refluksi leevendamiseks proovi neid näpunäiteid:

  • Hoia toitmised lühemad, kuid sagedamad
  • Aseta beebi toitmise ajal peaga veidi kõrgemale ja väldi imetamisasendeid, mis lasevad tal enda vöökohast painutada
  • Tee pause toitmise ajal
  • Aita imikul röhitseda regulaarselt toitmise ajal
  • Hoia last 15-20 minutit pärast toitmist püstiasendis
  • Igal imetamisel kasuta ainult ühte rinda

Harvadel juhtudel on beebi refluks tõsisema seisundi, näiteks gastroösofageaalse reflukshaiguse (GERD) märk. Märk sellest, et sinu lapsel on GERD, võib olla see, et refluksnähud muutuvad lapse ebamugavamaks, kestavad kauem kui aasta või takistavad nende toitmist. Kui oled mures, et laps ei kaalu piisavalt ja kahtlustad, et tal võib olla GERD, pöördu tervishoiutöötaja poole.

Midagi igapäevaseks hoolduseks?